Dorota  Abbe-Kuźmińska

Dorota Abbe-Kuźmińska

Wzrost
160
Wiek
49
Oczy
brązowe
Włosy
brunet / krótkie
Sylwetka
drobna
Karnacja
ciemna
Rozmiar
M

Języki obce

angielski brit.
francuski
rosyjski

Umiejętności

Pantomima
Śpiew
Gra na pianinie/fortepianie
Gra na gitarze
Prawo jazdy B
Akrobatyka
Aerobik
Szermierka
Pływanie
Żeglarstwo
Rolki
Jazda na łyzwach

Taniec

Step
Współczesny
Agent aktorski
Agencja Skene
+48 512 314 091
+48 600 944 321
info@skene.pl

Profile zawodowe

Resume

Z wykształcenia jest aktorką i romanistką. Świetnie śpiewa i to w kilku językach, m.in.: po francusku, angielsku, w jidysz. Jej recital CYMES CHANSONS, w którym wykonywała klasyczne piosenki francuskie i żydowskie, przez kilka sezonów nie znikał z afisza Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Jest aktorką wszechstronną - komediową i dramatyczną. Potrafi wcielić się zarówno w szaloną nastolatkę, jak i dojrzałą, silną kobietę. Po premierze GIER (w reż. Redbada Klynstry) Łukasz Drewniak - dyżurny recenzent teatralny tygodnika PRZEKRÓJ - nazwał Ją - jedną z najciekawszych aktorek młodego pokolenia. Za rolę szekspirowskiej Julii w spektaklu uznanego litewskiego reżysera Rimasa Tuminasa w dorocznym SUBIEKTYWNYM SPISIE AKTORÓW TEATRALNYCH Jacka Sieradzkiego publikowanym w tygodniku POLITYKA - została okrzyknięta najlepszą aktorką sezonu 2000/2001. KTO ZNAJDUJE, ŹLE SZUKAŁ - tak brzmi tytuł spektaklu wg życia i twórczości Agłaji Veteranyji w wykonaniu Doroty Abbe, reżyseria: Lena Frankiewicz. Premiera spektaklu odbyła się w TEATRZE KONSEKWENTNYM. Spektakl oparty jest na życiu i twórczości tragicznie zmarłej pisarki i aktorki. Przywoływane są kluczowe momenty Jej nieprzeciętnego życia, a jednocześnie za ich pomocą definiowana jest ostatnia decyzja Agłaji, jaką było nagłe przerwanie życia tuż po sukcesie wydawniczym Jej pierwszej powieści. Oglądając spektakl ma się wrażenie, że Agłaja za pośrednictwem Doroty (czy też może Dorota za pośrednictwem Agłaji) buduje inną rzeczywistość, w absurdalny sposób odklejając się od tej obiektywnej. Wykształcenie: 1999 - Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi Filmografia: 2008 - 99 w KRYMINALNI (Monika Smolińska), 2007 - 23 w BIURO KRYMINALNE (Anna Gerczyńska), 2005-2008 - PITBULL (serial tv) (prowadząca zajęcia adopcyjne; seria II (odcinek 11)), 2005 - KRÓTKA HISTERIA CZASU (uczestniczka imprezy), 2005 - 34 w FALA ZBRODNI (Róża), 2000 - 8 w TWARZE I MASKI Obsada aktorska Spektakl: 2011 - Monodram KTO ZNAJDUJE, ŹLE SZUKAŁ (rola: Agłaja Veteranyja), reż.: L.Frankiewicz 2008 - BIEDRONKI POWRACAJĄ NA ZIEMIĘ (Lera), reż.: P.Kruszczyński 2008 - BAT YAM (Maria Wysocka), reż.: Y.Ronen 2006 - UCIEKAJĄCY SAMOLOT (Marguerite 1 + asystent reżysera), reż.: J.Tumidajski 2006 - BALLADYNA (Balladyna), reż.: K.Meissner 2005 - PRZYTULENI (Pastor), reż.: G.Gietzky 2005 - GŁOSY Z THERESIENSTADT, reż.: B.Kahan 2004 - KSIĘGA HIOBA, reż.: P.Cieplak 2004 - NISKIE ŁĄKI (Zoe), reż.: W.Krzystek 2003 - CAFE PANIKA.REWIA PANICZNA Z SONGAMI(Minutka), reż.: Ł.Czuj 2003 - GRY (Debora Machnes,Pani Prokurator), reż.: R.Klynstra 2002 - ODEJŚCIE GŁODOMORA (Zosia), reż.: P.Kruszczyński 2001 - ROMEO I JULIA (Julia), reż.: R.Tuminas 2000 - CZERWONY SZALIK (Córka), reż.: zespół 2000 - PIOSENKI PANA BERANGERA (Panna z tamburynem), reż.: M.Stebnicka 1999 - CZYŻ NIE DOBIJA SIĘ KONI? (Rubby), reż.: T.Dutkiewicz 1999 - Z GWIAZDĄ I TURONIEM (Marysia,Diabeł,Cyganka,Król Melchior,Żyd), reż.: Z.Poprawski

O nas

Agencja Aktorska Skene niezmiennie reprezentuje interesy aktorów i aktorek od 1993 roku. Jesteśmy jedną z pierwszych i największych tego typu agencji w Polsce. Współpracujemy ze wszystkimi znaczącymi producentami filmowymi, telewizyjnymi i reklamowymi w Polsce.
Bardzo chętnie pracujemy przy etiudach studenckich, wspomagamy debiuty reżyserskie i kino offowe. Aktorzy i aktorki reprezentowanie przez nas, uczestniczą w międzynarodowych koprodukcjach z kinematografiami europejskimi, amerykańskimi czy azjatyckimi.
Nasz doświadczony zespół agentów aktorskich, wspomagają działy prawny i księgowy. W ramach naszych usług wykonujemy również sesje foto/video, aby jak najlepiej dostosować materiały promocyjne do wymagań rynku filmowego.

Kontakt

Skene Sp. z o.o.
00-724 Warszawa
ul. Chełmska 21

+48 22 841 38 21

skene.pl

info@skene.pl

Aktualności

Skene.Aktorska
Skene.Epizodyści
Skene.Teatr
Skene.Impresariat